Nejmenší žáci absolvovali lyžařský kurz

Nejmenší žáci absolvovali lyžařský kurz   |   12.01.2022

Po nucené roční odmlce se letos 5. - 7. ledna 2022 opět uskutečnil tradiční lyžařský výcvik pro naše nejmladší žáčky. Tento rok jsme zamířili sjíždět sjezdovku na Trojáku s ubytováním v rekreačním středisku TON na Tesáku. Setkání všech účastníků v den odjezdu nebylo zrovna ideální. Příčinou bylo špatné počasí, kdy nás doprovázel lehký déšť. Po naložení všech věcí a nastoupení dětí jsme se vydali vstříc „dobrodružství". Tajně jsme doufali, že ve vyšší nadmořské výšce budou padat sněhové vločky.

Po příjezdu proběhlo vybalení věcí, převlečení do lyžařského vybavení a vyrazilo se na sjezdovku. Tam byli žáci rozděleni do několika skupinek podle lyžařské úrovně. Družstvo nejzkušenějších „Pomerančů" (tak se děti pojmenovaly samy podle barvy svých dresů), se hned první den vydalo na dlouhou sjezdovku a velký vlek. Nadšeně trénovalo na svahu obra a trpaslíka, boxování, basketbal, letadýlko a mnoho dalších zábavných cvičení. Žáci, kteří na lyžích v životě nestáli, začínali svůj výcvik seznámením s lyžemi a prvními krůčky. Po dopoledním lyžování následoval přesun na ubytovnu, kde na nás již čekal oběd. Po obědě měly děti čas na vybalení zbývajících věcí. Poté následoval poobědový klid. Jakmile si žáci odpočinuli, vyrazili jsme opět na svah. Během odpoledního lyžování si žáci postupně zkoušeli náročnější cvičení. Skupinka začátečníků postupně zkoušela zdolat své první metry na lyžích. Po skončení lyžařského programu následoval přesun na ubytování, kde se žáci převlékli do suchého oblečení a chystali se na večeři. Po ní byl pro děti připraven večerní program her. Každá skupinka dětí si našla svoji hru, kterou společně hráli. Po večerním programu následovalo sprchování, čištění zoubků a zalehnutí do postele. Pro některé žáčky to byla vůbec první strávená noc bez svých rodičů. I když dětem bylo smutno a u některých ukápla i slzička, nakonec všechny zabojovaly a první noc zvládly. Nabraly tak sílu na druhý den, aby mohly dále zdokonalovat své lyžařské umění.

Ve čtvrtek ráno proběhlo testování na Covid 19. Všichni jsme byli pozitivní z toho, že jsme negativní. Po snídani jsme vyrazili na svah. Počasí bylo daleko lepší než den minulý. I přes celkem zaplněný svah žáci dělali velké pokroky. V půlce dopoledního lyžování byla vyhlášená přestávka, kdy jsme si všichni dopřávali teplého čaje. Odpolední lyžování bylo o poznání klidnější, jelikož na svahu bylo daleko méně lidí. Večerní program se nesl ve znamení filmu, kdy všechny oči napjatě sledovaly animovaný film Vzhůru do oblak. Když promítání skončilo, přišla na řadu hygiena. Usínání dětí již probíhalo, i díky zkušenosti z minulé noci, a hlavně větší únavě, bez problémů.

Poslední den po snídani začalo první balení. Poté všichni připravení v lyžařském oblečení jsme vyrazili na poslední lyžování. I přes větší zimu bylo počasí nádherné. Sluníčko svítilo a nikomu nepřipadlo, že je taková zima. Začátečníci udělali velké pokroky, kdy všichni dokázali sami sjet obloučky v pluhu svah u lanového vleku. Ti nejzkušenější si kromě dalších cvičení vyzkoušeli jízdu ve dvojicích s malým kroužkem.
Nakonec proběhlo hromadné focení celé skupiny i jednotlivých skupinek. Po přesunu na ubytovnu se žáci dobalili. Následoval oběd, nošení věcí do autobusu a odjezd směr Vsetín, kde již rodiče čekali na své malé lyžaře.

Závěrem bychom chtěli poděkovat majiteli ubytovny TON a jejich personálu za starostlivost a péči po celou dobu ubytování, řidičům, kteří nás vždy šťastně a ve zdraví dopravili za místo určení a také Petru Vágnerovi za skvělou organizaci v této nelehké době.

za instruktorský tým Mgr. Tomáš Buček

Zde se můžete podívat na fotografie.