JPDP: Mladí spisovatelé se sešli v naší škole

JPDP: Mladí spisovatelé se sešli v naší škole   |   05.06.2019

Každý má svou lajnu, říká opakovaně sportovní terminologií jeden z hrdinů ve stejnojmenné knížce spisovatelky Petry Dvořákové, aby podtrhl základní lidskou potřebu někam patřit a někam zapadnout. V pátek 31. května se na naší škole sešla taková podobná „lajna", lajna mladých literárních talentů, kteří letos napsali nejvýraznější práce do soutěže Jeden příběh dvojím perem aneb Děti přetváří českou literaturu.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích dle věku, 6. - 7. ročník v první, 8. - 9. v druhé. Sešlo se přes sto soutěžních textů zaslaných ze základních škol a gymnázií z celé republiky, a mezi umístěnými se nacházely hlavně děti ze Zlína, Holešova, Nedašova, Bystřice pod Pernštejnem, ale i ze Vsetínska. Jejich úkolem bylo dopsat vybraný prozaický úryvek - první kategorie se potýkala s českou dobrodružnou klasikou (Jaroslav Foglar), druhá kategorie s literaturou současnou (Petra Dvořáková). Ta byla také hostem na slavnostním vyhlášení.

Spisovatelka Petra Dvořáková...

Porota se rozhodla udělit celkem deset ocenění, neboť práce, které se sešly, se všechny vyznačovaly slohovou vyspělostí, velkou fantazií, obeznámeností s vyprávěcími postupy, a proto bylo nesmírně těžké určit jednotlivá pořadí. Nakonec bylo rozhodnuto, že v první kategorii si vítěznou cenu odnese Karolína Jurčová z Holešova a za ní následovali Antonín Vojtek z Nedašova a Nela Boušková, také z Holešova. Ve druhé kategorii první místo získala Lucie Macková ze Vsetína, druhé obsadil Miroslav Žabčík z Hošťalkové a třetí Jakub Soska ze Zlína. Čestná uznání si domů odnesli Metoděj Chrobák ze Vsetína, Julie Musilová ze Vsetína, Andrea Skalníková z Bystřice nad Pernštejnem a Jan Kledrovec ze Zlína.

... umí zaujmout své posluchače

Šéfredaktor Textů, básník a člen poroty Mgr. Pavel Kotrla ve svém úvodním projevu potvrdil, že mnozí z těch, kteří prošli soutěží Jeden příběh dvojím perem, stále aktivně píší a zkouší se prosadit na literárním poli. A to je přesně to, proč má tato soutěž smysl - otevírá talentovaným dětem dveře do nového prostoru, předává jim radost z psaní a posunuje literární vkus a zájem. Proto se také na každém vyhodnocení (letos se konala soutěž již popáté) objevuje nějaký prozaik či básník, jmenujme alespoň vsetínského Zdeňka Lysého nebo valmezskou Alenu Mornštajnovou. Letošní odměnou pro soutěžící bylo setkání s Petrou Dvořákovou, znojemskou autorkou vydávající své knihy v nakladatelství Host. Empatická a nadaná prozaička zvládla hodně přes hodinu odpovídat na smršť otázek vztahujících se ponejvíce k její vlastní tvorbě, ale nejenom to. Došlo i na otázky z osobního života, na hokej i florbal a v neposlední řadě i na autogramiádu a focení s literární celebritou.

Vítězné práce byly publikovány v literárním sborníku Textíky, které jsou zájemcům volně dostupné na ZŠ Trávníky, vydavateli dětského almanachu. Pokud vás láká literární svět, jste srdečně zváni i na příští ročník Jednoho příběhu a nevadí, že nic nepíšete - být alespoň na chvíli součástí literárního společenství a sdílet stejný literární prostor je přece zážitek sám o sobě.

Mgr. Andrea Chrobáková, Ph.D., učitelka českého jazyka a organizátorka soutěže